Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete
Nyíregyházi Főiskola Intézményi Szervezete
Mindenben segítünk
MENÜ

Miért érdemes a Nyíregyházi Főiskolán szakszervezeti tagnak lenni!?

 

MI A SZAKSZERVEZET ? A szakszervezetek a Munka törvénykönyvében és egyéb jogszabályokban rögzített törvényi felhatalmazás alapján, törvény által biztosított jogosítványok segítségével védik országos, ágazati és helyi szinten a munkavállalók érdekeit.

 

  • Országos szinten szakszervezeti konföderációk – a mi esetünkben az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) – kötnek megállapodásokat. Ilyen pl. a minimálbér mértéke, a kjt bértábla, a munkáltatókat és munkaadókat érintő törvényi változások, a bérkorrekciók.
  • Ágazati szinten (minisztérium, államtitkárság), az ágazati szakszervezetek – a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) – vesznek részt az ágazatot, a köz-és felsőoktatást érintő szakmai-érdekvédelmi tárgyalásokon.
  • Helyi szinten a munkahelyi alapszervezetek hivatottak az érdekvédelmi feladatok elvégzésére, szolgáltatások nyújtására, SZMSZ-ükben és egyéb szabályzataikban is rögzített jogosultságuk, lehetőségük alapján.

MIÉRT ÉRDEMES SZAKSZERVEZETI TAGNAK LENNI ? A szakszervezeti védelem egy kicsit hasonlít a biztosításhoz. Vannak olyan országok, ahol a szakszervezeti tagság – pl. a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás analógiájára – kötelező minden munkavállaló számára. Azt mindenki tudja, miért érdemes a házra, a lakásra, az autóra biztosítást kötni. Sokan meg is kötik, mert tudják, baj esetén segítséget kapnak. A biztosító azonban csak akkor fizet, ha baj van. Nem nézi meg elektromos vezetékeinket – a lakástüzet megelőzendő -, hogy jók-e. A szakszervezet ezzel szemben érdekvédelmi és érdekképviseleti tevékenységével különböző szinteken képes a munkáltató és a munkavállaló kapcsolatrendszerének, szabályainak folyamatos figyelésére. A munkahelyi szakszervezet a jogszabályok adta lehetőségekkel élve, megállapodások kötésével, érdekvédelmi és jóléti-szociális szolgáltatásaival segíti tagjait.

 

Az érdekképviselet miatt.

A munka világában számos esetben előfordul, hogy a dolgozót nem a törvényeknek megfelelő módon alkalmazzák, visszaélnek kiszolgáltatottságával, tájékozatlanságával. Ez ellen az alkalmazott munkahelyének elvesztésétől való félelme miatt legtöbbször nem mer szót emelni. Ilyenkor nagyon sokat jelent egy érdekvédelmi szervezet segítsége.

 

Az érdekvédelem miatt.

Van egy hely, ahol felvilágosítást kérhetünk munkahelyi, bérkifizetési, egyéni ügyeinkben:

Van egy hely, ahol szükség esetén munkajogász tanácsait is kikérhetjük:

Van egy hely, ahová munkakörülményeink problémái miatt segítségért tudunk fordulni.

 

A Kollektív Szerződés lehetősége miatt.

Ahol Kollektív Szerződés van, ott a munkáltató nehezebben érvényesítheti az „oszd meg és uralkodj” elvet a különböző munkavállalói csoportokra. A Kollektív Szerződés minden dolgozóra érvényes megállapodásokat köt, tehát jobban működik az egyenlő bánásmód elve. Reprezentatív szakszervezet lévén a főiskolán jogosultak vagyunk intézményi kollektív szerződés megkötésére. Ebben megjelennek a jóléti-szociális juttatások is: étkezési támogatás, beiskolázási támogatás, lakáskölcsön, szociális segély….stb.

 

A véleménynyilvánítási és javaslattételi jog miatt.

Választott tisztségviselőink ott vannak a Kari Tanácsokban, a Szenátusban, a Gazdasági Tanácsban és az Érdekegyeztető Tanácsban képviselve a munkavállalói érdekeket képviselve. Figyelemmel kísérik a készülő helyi jogszabályokat,megfogalmazzák észrevételeiket és javaslataikat. Ha indokolt, a tanácsülés előtt megkeresik a napirendben érintetteket.

 

Az ellenőrzési és vétójog lehetősége miatt,

amellyel a Szakszervezeti Bizottság élhet a munkakörülmények és jogszabályok megsértése esetén.

 

A csak szakszervezeti tagoknak nyújtandó szolgáltatásaink miatt.

  • Jóléti szociális szolgáltatásunk alapja a szolidaritás és a bajba jutottak megsegítése. A szakszervezet a tagdíjakból befolyt összegből gazdálkodva segélyezi nehéz anyagi helyzetbe került tagjait.
  • Kulturális szolgáltatások révén a szakszervezet színházlátogatási lehetőséget biztosít. A színházbérletet tagjaink vehetik igénybe.
  • Üdülés, szabadidő területén biztosítjuk a főiskolai, egyetemek közötti csereüdülési lehetőséget, továbbá aktív dolgozóinknak kirándulást szervezünk, valamint Tiszalöki saját üdülőnk rendelkezésükre áll.
  • Nagy gondot fordítunk nyugdíjas tagozatunkra. Nyugdíjas tagjainknak évente kirándulást, valamint szalonnasütést szervezünk.
  • Egyéb szolgáltatásaink: tagjainkat évente 3-szor – nőnap, húsvét, karácsony -, ajándékban részesítjük. Ballagó gyermekeik könyvjutalmat kapnak. Szakszervezeti irodánkban, a gyakorlóiskolákban vérnyomásmérő áll rendelkezésre, melyet minden dolgozó igénybe vehet.
  • Esetenként gyümölcs-, zöldségvásárt szervezünk.

 

HOGYAN MŰKÖDIK A HELYI SZAKSZERVEZET ?

Saját Szervezeti Működési Szabályzat alapján. A szakszervezet tagjai négyévente bizalmikat, szb-tagokat, gazdasági felelőst, intézményi titkárt választanak. Az operatív feladatokat a Szakszervezeti bizottság végzi, beszámolási kötelezettséggel. A tisztségviselők munkájukat társadalmi megbízatásként, rendszeres juttatás nélkül végzik. Az iroda munkáját az intézményi szintű szolgáltatásokban való közreműködés érdekében egy ügyintéző segíti. Az iroda helye: Nyíregyházi Főiskola B.épülete

 

MENNYI TAGDÍJAT KELL FIZETNI ?

A tagdíjfizetés alapja a havi alapilletmény és a rendszeres pótlékok 0,7 %-a. A bruttó illetményből vonja le a munkáltató, tehát nem esik jövedelemadó alá. A szakszervezet függetlenségét az is biztosítja, hogy tagdíjbevételével a számviteli törvények betartása mellett önállóan gazdálkodik. Éves költségvetést készít, melynek teljesítéséről évente beszámol a tagságnak.

 

HOGYAN LEHET VALAKI SZAKSZERVEZETI TAG ?

Belépési nyilatkozat kitöltésével, amelyben nyilatkozik tagsági szándékáról és tagdíjfizetési módjáról.

Mert kell egy hely,

ahová munkavállalóként kérdéseimmel fordulhatok,

segítséget és tájékoztatást kérhetek.

A Szakszervezeti Bizottság nevében:

Bérczesné dr. Takács Júlia

Üdülési felelős

 


 

Asztali nézet