Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete
Nyíregyházi Főiskola Intézményi Szervezete
Mindenben segítünk
MENÜ

 

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) küldöttgyűlésének állásfoglalása a Nemzeti Felsőoktatásról szóló törvény tervezett módosításáról

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2017.04.01.

Az FDSZ kéri a Kormányt, hogy vizsgálja felül és vonja vissza a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosítására az Országgyűléshez benyújtott T/14686 számú javaslatát.

Minden Magyarországon működő, az oktatásban és tudományos téren sikeresen teljesítő, tevékenységével hazai és nemzetközi elismerést kivívó felsőoktatási intézmény hozzájárul a magyarországi felsőoktatás megbecsültségének javításához, versenyképességének növeléséhez. Az Európai Gazdasági Téren kívüli külföldi felsőoktatási intézmények is fontos szerepet játszanak hazánk felsőoktatásában, számos képzési programjuk Magyarországon elérhető valós alternatívát nyújt külföldi képzésekkel szemben, hozzájárulva tehetséges hallgatóink és oktatóink megtartásához.

Ezen felsőoktatási intézmények hazai működését befolyásoló törvényjavaslat előkészítésébe nem vonták be a szakmai szervezeteket, nem volt egyeztetés, az érintettekkel való konzultáció. Tiltakozunk a törvénymódosítási javaslat benyújtásának módja ellen és mivel tartalma sérti az egyetemi autonómiát, az akadémiai szféra szabadságát, veszélyezteti integritását, ezért felszólítjuk a Kormányt: előterjesztését vonja vissza.

Az FDSZ küldöttgyűlése szolidaritását fejezi ki az érintett intézményekben, s különösen a tervezett intézkedésekkel leginkább veszélyeztetett Közép-európai Egyetemen (CEU) dolgozó kollégáival!

 

Az FDSZ követeli, hogy a felsőoktatási bérrendezés 2015-ben kezdődjön el!

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2015.05.20.
Az FDSZ követeli, hogy a felsőoktatási bérrendezés 2015-ben kezdődjön el! A Kormány által a Parlamentnek benyújtott 2016. évi költségvetési terv oktatásra/felsőoktatásra vonatkozó része nem tartalmaz a felsőoktatásban dolgozók bérrendezésére megoldást jelentő javaslatokat. Nem tükröződnek a „Fokozatváltás a felsőoktatásban” stratégiai anyag bérrendezési elképzelései, és a Felsőoktatási Kerekasztal, OKÉT és egyéb fórumokon felvetett javaslatok egyik eleme sem. 2008 óta változatlan az oktatói illetményrendszer alapját képező „egyetemi tanár 1” kategória bruttó alapbére és az oktatást/kutatást támogató munkatársak illetményét meghatározó közalkalmazotti bértábla! A felsőoktatásban dolgozó oktatók és kutatók, az oktatást/kutatást támogató közalkalmazottak nemzetközi, de hazai összevetésben is méltatlanul alacsony garantált illetménye immár nyolcadik éve változatlan! Ez a helyzet veszélyezteti a színvonal hosszú távú biztosítását, az utánpótlás kinevelését és pályára vonzását, a tapasztalt munkatársak megtartását! A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) követeli, hogy az oktatási kormányzat határozottan lépjen fel a felsőoktatási bérrendezés 2016-os költségvetésben történő megjelenítéséért, és a bérkorrekció 2015-ben való megindításáért!
 
 

Demonstrációs és sztrájkbizottságot alakítottak a közszolgálati érdekképviseletek

Öt országos konföderációhoz tartozó 28 ágazati közszolgálati szakszervezet - köztük az FDSZ - megalakította a közszolgálati szakszervezetek demonstrációs és sztrájkbizottságát.
 
A bizottság fő követelése, hogy 2014. január elsejétől 20 százalékos béremelést kapjanak a közszolgálat munkavállalói - közölte Fehér József, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának alelnöke.
 
 
 

A LIGA és az FDSZ elnökével egyeztetett Balog Zoltán

 

Forrás: MTI | 2013. február 04. hétfő 20:15 |

Az emberi erőforrások minisztere hivatalában fogadta Gaskó Istvánt, a LIGA Szakszervezetek, és Tőrös Szilárdot, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének vezetőjét.

Az Emmi tájékoztatása szerint a szakszervezetek képviselői partnerséget ajánlottak az egyeztetésen és felvetették a stratégiai együttműködési megállapodás megkötésének lehetőségét. Balog Zoltán felajánlotta, hogy a múlt héten alakult felsőoktatási kerekasztal következő plenáris ülésen a tagok döntését fogja kérni arról, hogy az FDSZ is állandó résztvevője legyen-e a kerekasztalnak.

A felsőoktatási kerekasztalt múlt csütörtökön alakították a szakminiszternek a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával korábban aláírt részmegállapodása alapján. A dokumentum egy ideiglenes mandátumú felsőoktatási kerekasztal létrehozását tartalmazza, ez a felsőoktatás finanszírozását, a hallgatói jogokat és kötelezettségeket, valamint az átalakítás átfogó tartalmi kérdéseit - többi között a rektorválasztás, képzési struktúra felülvizsgálata, felvételi eljárás, új gazdasági-pénzügyi irányítási rendszer - tekinti át.

 

 

 

Asztali nézet